خانه درباره ما تماس با ما
Arca
مقالات پروژه ها
محصولات آرکا
قرنیز پلی یورتان

قرنیز پلی یورتان

آیا شما هم بدنبال ابزار پیش ساخته ای هستید تا به فضای داخلی شما روح تازه ای بدمد؟ ابزار قرنیز پیش ساخته می تواند کابل های برق شما را که باعث زشت شدن فضا شده است ، پنهان کند و یا یک روکش برای پوشاندن قرنیزهای قدیمی شما باشد. آرکا دکور می داند که یک قرنیز مناسب چه کاری را می تواند برای فضای داخلی شما انجام دهد. قرنیز یک اتصال زیبا بین کف و دیوار است. اما قرنیزها کاربردهای بسیار بیشتری را دارند. قرنیز به فضای داخلی شما روح و شخصیت می دهد و می تواند بصورت بصری، ارتفاع سقف را بالاتر ببرد. قرنیز راه مناسبی برای پوشاندن درز نامرتب بین دیوار و کف می باشد. به طور خلاصه، قرنیز در هر فضایی یک نوع ابزار پیش ساخته ضروری به حساب می آید.

قرنیز پلی یورتان

آیا شما هم بدنبال ابزار پیش ساخته ای هستید تا به فضای داخلی شما روح تازه ای بدمد؟

 ابزار قرنیز پیش ساخته می تواند کابل های برق شما را که باعث زشت شدن فضا شده است ، پنهان کند و یا یک روکش برای پوشاندن قرنیزهای قدیمی شما باشد.

آرکا دکور می داند که یک قرنیز مناسب چه کاری را می تواند برای فضای داخلی شما انجام دهد. قرنیز یک اتصال زیبا بین کف و دیوار است. اما قرنیزها کاربردهای بسیار بیشتری را دارند. قرنیز به فضای داخلی شما روح و شخصیت می دهد و می تواند بصورت بصری، ارتفاع سقف را بالاتر ببرد.

قرنیز راه مناسبی برای پوشاندن درز نامرتب بین دیوار و کف می باشد.

به طور خلاصه، قرنیز در هر فضایی یک نوع ابزار پیش ساخته ضروری به حساب می آید.

قرنیز چیست؟

قرنیز ها در پایین ترین قسمت دیوار داخلی قرار می گیرند. به طور معمول، آنها محل اتصال بین کف و سطح دیوار را می پوشانند.


چرا در طراحی ها از قرنیز استفاده می شود؟

امروزه برخی طراحان از قرنیز تنها بعنوان ابزار تزئینی استفاده می کنند و به عبارتی از قرنیز برای آرایش کار و طراحی خود بهره می برند. قرنیز می تواند دارای قالب گیری و تراشه های پیچیده ای نیز باشد. با این حال قرنیزهای پرکاربرد که در طراحی و معماری های مدرن و حتی کلاسیک استفاده می شوند، بسیار ساده هستند و تنها در ابعاد و کمی در طرح تفاوت دارند.


یکی از اهداف کاربردی در استفاده از قرنیز اینست که از دیوار در برابر سایش، ضربه های جاروبرقی و مبلمان و پارگی و .. محافظت کند. از قرنیز می توان برای پنهان کردن درزها و لبه های نامرتب و ناهموار دیوار و کف استفاده کرد. 

انواع قرنیز:

قرنیز mdf : یکی از انواع قرنیز، قرنیز mdf می باشد. این نوع قرنیز در برابر رطوبت بسیار عملکرد ضعیفی دارد، بطوریکه در مناطق با رطوبت بالا (مانند شمال ایران) اصلا مناسب نبوده و حتی اگر رطوبت و نم را از دیوارهای کناری نیز دریافت کند، باد کرده و دچار مشکل می شود. این مورد از بزرگترین معایب این نوع قرنیز می باشد. اما از مزایای قرنیز mdf می توان به رنگ بندی بالای آن و همچنین قیمت پایین اشاره کرد.

قرنیز PVC: این نوع قرنیز در ابعاد و ساز های مختلف تولید و اجرا می شود. قرنیزهای pvcدارای رنگ بندی بالایی می باشند و در مقایسه با mdf ها در برابر رطوبت نیز مقاوم هستند و از لحاظ قیمتب  نیز دارای قیمت مناسبی در بازار می باشند اما با توجه به جنس و کیفیت آن ها، قرنیزهای pvc در پروژه های لوکس جایی ندارند.

قرنیز چوبی: قرنیز چوب در سایز ها و ابعاد مختلفی تولید می شوند. همچنین می توان با هر نوع جنس چوبی نیز این نوع از قرنیزها را سفارش داد و در پروزه ها استفاده کرد. قرنیزهای چوبی توسط دستگگاه های برش و cnc (سی ان سی) به شکل دلخواه ما د رآمده و استفاده می شوند.  یکی از نقاط ضعف قرنیزهای چوبی قیمت بالای این نوع قنیز می باشد. همچنین تمامی معایبی که در قرنیز mdf بر شمرده شد، در این نوع قرنیز ها نیز وجود دارد. قرنیزهای چوبی به راحتی در دسترس نمی باشند و تمامی این موارد باعث ایجاد ترس و شک در انتخاب این نوع قرنیزها می شود.

قرنیز پلی استایرن:  این نوع قرنیزها درصورتیکه از مواد پلی استایرن غیر بازیافتی و درجه یک تولید شوند، بعنوان محصولی بسیار مناسب و لوکس و با تمام مزایای ضد آب بودن در بازار در دسترس می باشند. قرنیزهای پلی استایرن به عنوان محصولی با تنوع بالا و قابل دسترس و محصولی تقریبا لوکس در بازار شناخته می شوند. مشکل اصلی قرنیزهای پلی استایرن، در بحث رنگ پذیری این نوع قرنیزها می باشد و اینکه در حین برش و نصب، می بایست دقت بسیار بالایی را بکار برد تا دچار لب پریدگی و درز نشوند.


قرنیز پلی یورتان: از بزرگترین مزایای قرنیز پل یورتان، جدا از تنوع بسیار بالای این نوع قرنیز در شکل و مدل و ابعاد، قابلیت رنگ پذیری آن است که قرنیز پلی یورتان را چندین پله از سایر قرنیزها بالاتر می برد.. قرنیز پلی یورتان، توسط هرنوع از رنگ ساختمانی قابل رنگ آمیزی هستند.

قرنیز پلی یورتان در برابر رطوبت بسیار مقاوم بوده و همچنین در اثر گرما و سرما دچار ترک نمی شوند.

از نقاط ضعف قرنیز پلی یورتان می توان به قیمت بالای این نوع قرنیز نسبت به قرنیز پلی استایرن اشاره کرد.

به طور خلاصه با توجه به قابلیت های قرنیزهای پلی یورتان، استفاده از آن ها در پروژه های لوکس کاملا منطقی و معقول بنظر می آید.
چرا استفاده از قرنیز پلی یورتان معقول می باشد و بعنوان قرنیز لوکس ساختمانی شناخته می شوند؟

فلسفه ی استفاده از قرنیزهای سفید با قابلیت رنگ پذیری و قابلیت درزگیری، ایجاد یکنواختی کامل آن ها با دیوارهاست که قیقا بزرگترین چالش ذهنی جهت انتخاب قرنیز مناسب برای طراحان و مجریان می باشد. 

لازم به ذکر است استفاده از درزگیرها و بتونه ی مناسب و حتی استفاده از درزگیری های سیلیکونی، نقش به سزایی برای برطرف کردن مشکلات مربوط به ایجاد درز و ترک در قرنیز ها دارد. همچنین فارغ از جنس و نوع قرنیز ، رفتار سازه ای ساختمان، مانند نشست ساختمان ، تاثیر بسیار زیادی در عمر و عدم ترک خوردگی قرنیزها خواهد داشت.

در مواجه با این نوع موارد، جهت عیب یابی این موضوع، در ابتدا می بایست به سراغ ترک های ناشی از نشست ساختمان بپردازیم تا بررسی جنس ، کیفیت و نوع محصولی که در پروژه استفاده شده باشد.

سخن آخر

امروزه قرنیزها در تمامی بناها وجود دارند قرنیز و به یکی از اجزای ضروری در طراحی فضاهای داخلی تبدیل شده اند. همچنین قرنیزها در طرح ها و با جنس ها و ویژگی های مختلفی تولید می شوند؛ بنابراین در انواع اندازه ، شکل و سبک های متفاوت وجود دارند تا با هر نوع سبک و سلیقه ای سازگار شوند و به فضاهای داخلی روح و شخصیت منتقل کند.

برای این منظور کافیست با کارشناسان ما در آرکا دکور در تماس باشید تا نسبت به سلیقه و طرح و ایده ی شما، شما را راهنمایی کنند.