خانه درباره ما تماس با ما
Arca
مقالات پروژه ها
محصولات آرکا
نمای رومی

نمای رومی

مدتی است که نمایی جذاب و کمی عجیب در کشورمان ایران، بینندگان را به خود جذب کرده است. سبکی از معماری که بحث های بی شماری درباره محوبیت و حتی ممنوعیت آن بگوش می رسد. این سبک نمای رومی است که در این مقاله به آن می پردازیم

نمای رومی

مدتی است که نمایی جذاب و کمی عجیب در کشورمان ایران، بینندگان را به خود جذب کرده است. سبکی از معماری که بحث های بی شماری درباره محوبیت و حتی ممنوعیت آن بگوش می رسد. این سبک نمای رومی است که در این مقاله به آن می پردازیم :نما


نمای ساختمان اولین گزینه ای است که هر شخص به آن توجه می کند. ممکن است این گونه به نظر بیاید که نمای ساختمان امری شخصی است اما نا همگن بودن نمای ساختمان در یک شهر به تدریج منظره نا مناسبی را بوجود می آورد. در نتیجه در هنگام ساخت نمای ساختمان بایستی هماهنگی آن با محیط را نیز در نظر گرفت.

 

نمای رومییکی از طرح های کلاسیک محبوب در نمای ساختمان، نمای رومی می باشد. نمای رومی سرشار از ابهت و شکوه است و امروزه در نمای بسیاری از ساختمان ها از نمای رومی استفاده می شود. نام گذاری نمای رومی به علت وجود عناصر روم باستان در این معماری می باشد.

نمای رومی عموما از سنگ ساخته می شود در ورودی نمای رومی ستون های بزرگ و غول پیکر و با ابهت استفاده می شود. اصلی ترین مصالح در نمای رومی سنگ مرمر ، تراورتن و گرانیت می باشد.

زادگاه نمای رومی کشور ایتالیا است و ایتالیایی ها از زمان های قدیم علاقه بسیاری به نمای رومی و استفاده از سنگ مرمر در نما ساختمان داشته اند.

 

مزیت نمای رومی


زیبایی فوق العاده نمای رومی

شاخصه های معماری به صورت کامل در نمای رومی جای می گیرند. المان کتیبه های متنوع در نمای رومی ، قاب های حکاکی شده چشم نواز ، ستون ها و سر ستون ها ، قوس های بزرگ و استفاده از سنگ های متنوع از جمله مواردی است که نمای رومی را نسبت به سایر نماها متمایز می کند. نور پردازی اصولی و مناسب در شب شکوه و زیبایی نمای رومی را دوچندان می کند.

نمای رومی ، نمادی از تجمل و زرق و برق

امروزه، نمای رومی به عنوان یکی از نماد های تجمل شناخته می شود. در کاخ های سلطنتی نیز نمای رومی به وفور مشاهده می شود. زیاد بودن جزییات در نمای رومی و ستون ها و طرح های برجسته ، این سبک را به سبکی سلطنتی تبدیل کرده است.

از طرفی دیگر، سرمایه داران و متمولان از این سبک معماری نمای رومی برای به نمایش گذاشتن سرمایه خود استفاده میکنند.


معایب نمای رومی


ضعف نمای رومی در برابر زلزله

محدودیت بودجه در اجرای نمای رومی باعث شده تا بهای کمی به استحکام قطعات داده شده و شهرها در زمان زلزله بسیار آسیب پذیر می شوند.

راه حل این امر استفاده از ابزار نمای فوق سبک برای ایجاد نمای رومی ساختمان است.

ابزار سبک نمای ساختمان به دلیل وزن بسیار کمی که دارند با اضافی ساختمان را کاهش داده و در زمان زمین لرزه بسیار امن می باشند.


استحکام کم نمای رومی

در نمای رومی غالبا از سنگ استفاده می شود. سنگ به دلیل جمع شدن آب در منافذ، دچار ترک خوردگی شده و به صورت تدریجی نمای زشتی به ساختمان می بخشد. در حالی که ابزار EPS نمای ساختمان از این مشکل مصون بوده و در طولانی مدت تغییر شکل نخواهد داد.

 

اتلاف انرژِی در نمای رومی

در نمای رومی از سقف های بلند و پنجره های بزرگ استفاده می شود که این سبک معماری با آب و هوای بسیاری از مناطق کشورمان سازگاری ندارد.

ابزار سبک EPS نمای ساختمان علاوه بر ویژگی های بیان شده نقش عایق را نیز ایفا کرده و دست سازندگان را در احرای نمای رومی و سایر نماها باز می گذارد. 


این مجموعه، با کلکسیونی از ابزارهای فوق سبک نمای ساختمان، شما را تا رسیدن به "نمای دلخواهتان" همراهی میکند.

جهت دریافت مشاوره با ما در ارتباط باشید.