خانه درباره ما تماس با ما
Arca
مقالات پروژه ها
محصولات آرکا
چرا امروزه در دکوراسیون داخلی از ابزارهای پیش ساخته پلی یورتان استفاده می شود؟

چرا امروزه در دکوراسیون داخلی از ابزارهای پیش ساخته پلی یورتان استفاده می شود؟

امروزه در دکوراسیون داخلی، از ابزارهای پیش ساخته ی پلی یورتان بیش از پیش استفاده می شود و این ابزارها با توجه به مزایای رقابتی که نسبت به محصولات مشابه خود دارند، بسیار مورد توجه طراحان قرار گرفته اند. در این مقاله بر آن هستیم تا پلی یورتان را بیشتر بشناسیم و دلایل استفاده از آن را بررسی کنیم. برخی از این دلایل، کیفیت بالا، تنوع پذیری بالای ابزارهای پیش ساخته پلی یورتان، قابلیت رنگ پذیری بسیار زیاد این ابزارها و بسیاری دلایل دیگر می باشد.

چرا امروزه در دکوراسیون داخلی از ابزارهای پیش ساخته پلی یورتان استفاده می شود؟

ماده پلی یورتان چیست؟

بهتر است پیش از آنکه درمورد دلایل استفاده از ابزارهای پیش ساخته پلی یورتان در دکوراسیون داخلی صحبت کنیم، بدانیم که دقیقا پلی یورتان چیست و از چه موادی تشکیل شده است؟

بهتر است اینطور شروع کنیم. پلی یورتان یک ماده جادویی و همه کاره است! پلی یورتان متعلق به خانواده بسیار متنوع پلیمرهای الاستیک است. این ماده در حالات مختلف از جمله جامدات و فوم ها وجود دارد و  از واکنش یک پلیول با یک ایزوسیانات پلیمری با استفاده از واکنش با یک کاتالیزور ایجاد می شود.

به عبارت ساده تر ، پلی اورتان یک پلیمر مصنوعی با کشش لاستیک است ، با این تفاوت که پلی یورتان در ابتدای ساکن بصورت مایع می باشد. با توجه به این قابلیت، پلی یورتان می تواند بصورت جامد و بسیار سفت و سخت و یا در مقابل بسیار انعطاف پذیر تولید شود. بدین سبب است که می گوییم پلی یورتان کاربردهای منتوعی را دارد.

به دلیل همین تنوع زیاد این ماده است که حتی در حوزه معماری و دکوراسیون داخلی نیز، تجه زیادی را به سمت خود کشانیده است و امروزه در این حوزه بسیار محبوب و پر استفاده شده است. امروزه از این ابزار بهنوان ابزار پیش ساخته در دکوراسیون داخلی استفاده می شود. بعنوان مثال بعنوان قرنیز، گلویی، قاب بندی و کمربندی های دیوار و یا حتی ستون!

      

8 دلیل استفاده از ابزارهای پیش ساخته پلی یورتان در دکوراسیون داخلی:

امروزه ابزارهای پیش ساخته داخلی پلی یورتان از پرکاربردترین ابزارها ومحصولات در زمینه معماری و دکوراسیون داخلی بشمار می روند. زمانیکه کیفیت عالی و شگفت انگیز و موارد و خواص دیگر این محصول را در کنار هم قرار می دهیم، درک این محبوبیت راحت تر می باشد. برخی مواقع با وجود انتخاب های بسیار جهت اجرا در نماهای داخلی در کنار ابزارهای پیش ساخته پلی یورتان، مزایای این ابزار انتخاب را برای شما بیش از پیش راحت تر خواهد کرد. در زیر به 5 دلیل استفاده از این ابزارها می پردازیم:

1. کیفیت بالا

پلی یورتان ها به عنوان یک پلیمر الاستیک ، در برابر بسیاری از عناصری که باعث فرسودگی می شوند مقاوم است. پلی یورتان منقبض یا متورم نمی شود. بنابراین معمولاً تحت تأثیر شرایط آب و هوایی شدید در فصول مختلف مانند تابستان یا زمستان قرار نمی گیرد. به همین دلیل برای مناطق شمال ایران نیز که رطوبت هوا همواره یکی از دغدغه های اصلی معماران می باشد، این ابزار بی نقص عمل می کند. ابزارهای پلی یورتان در برابر پوسیدگی و هجوم حشارت نیز مقاومت بالایی دارند و همچنین در برابر موریانه ها نیز مقاوم هستند.  بنابراین در قسمت قرنیزها براحتی قابل استفاده هستند.


علاوه بر این ، به دلیل تراکم بسیار بالا و دانسیته مناسب استفاده شده در این ابزارها ، پلی یورتان ها در برابر ضربه و مقاومت در برابر سایش بسیار مقاوم هستند. تمامی این عوامل در کنار یکدیگر به انتخاب شما جهت استفاده از این ابزار در طراحی و دکوراسیون داخلی کمک می کند.  یکی از دلایل برتری این ابزارها در مقابل گچ بری های سنتی این است که این ابزارها بر اثر ضربه خرد نمی شوند. همچنین بر روی این ابزارها گرد و غبار جمع نشده و به راختی قابل تمیز شدن هستند. نکته جالب اینکه حتی این ابزارها بویی را به خود جذب نمی کنند. در مقابل گچ بری های سنتی تحت تاثیر رطوبت هوا قرار نمی گیرند و به همین دلیل در حمام و آشپزخانه که رطوبت بالاتری را نسبت به فضاهای دیگر دارند ، به راحتی قابل استفاده می باشند. تمامی این مزایا در کنار جذابیت و زیبایی است که این ابزارهای پیش ساخته پلی یورتان به فضای شما می دهد.

 2. زیبایی فضا

زمانیکه صحبت از طراحی داخلی خانه پیش می آید، به طور قطع ، تمایل در استفاده از ابزارهایی است که در عین دوام و کیفیت بالا، دارای زیبایی و جذابیت بالایی نیز باشند. ابزارهای پیش ساخته پلی یورتان دارای تمامی این ویژگی های منحصر بفرد و عالی هستند. تنوع بسیار بالای این ابزارها، شامل تمامی سبک ها می باشد (چه سبک های کلاسیک، چه نئو کلاسیک و چه مدرن و ...) بنابراین با شناخت و آشنایی درست با این ابزارها و استفاده خلاقانه از آنها می توان از ابزارهای پیش ساخته پلی یورتان در هز زمینه ای اسفاده نمود. به عنوان مثال ، اگر به دنبال یک ظاهر کلاسیک هستید ، می توانید از ستون های پلی یورتان، ابزارهای قاب بندی بهمراه گل کنج ها، گلویی ها با گام های منجصر بفرد با سبک های دندان موشی، عثمانی، تخم مرغی و ... استفاده کنید. حتی می توانید از تلفیقی از این ابزار با کاغذ دیواری نیز استفاده کنید.  حتی در محل قرارگیری لوسترها از مدل های گل سقث و بر روی دیوارها از مدال ها استفاده کنید تا با ترکیب تمامی این موارد و به آن چه در نظر دارید دست پیدا کنید.

علاوه بر ابزارهای داخلی پلی یورتان، در برحی مقاطع نیز می توان از این ابزار در نما نیز استفاده کرد. بنابراین انواع مختلفی از این ابزارها را می توانید با عناصر دیگر مربوط به دکوراسیون ترکیب کنید تا به سبک دلخواه خود دست پیدا کنید.

3. تنوع و گستردگی بالا

ابزارهای پیش ساخته پلی یورتان در انواع سایزها و مدل ها قابل دسترس هستند و همانطور که در قبل نیز بیان شد، چه در فضای داخلی و چه در نما قابل استفاده هستند. برای مثال ، می توان این ابزارها را منتاسب با فضا، به رنگ های دلخواه د رآورد و آن ها را بر روی یک دیوار ساده و خالی قرار داد تا معجزه رخ دهد و به آن دیوار روح دمیده شود.

اگر به فضای مدرن علاقمند هستید، می توانید از ابزارهای گلویی ساده پلی یورتان از گام های بالا تا بسیار کم استفاده کنید. از قرنیزهای ساده و همجنین قاب بندی هایی که تنها با فیتیله های ساده انجام می شودو تمامی این ابزارها را به رنگ دلخواه خود در آورید.